CHAPTER 545

DEPARTMENT OF ELECTIONS FOR NEW CASTLE COUNTY

AN ACT TO REPEAL THE ACT OF MAY 18, 1955, ENTITLED "AN ACT AMENDING CHAPTER 1, TITLE 15, OF THE DELAWARE CODE BY ABOLISHING THE PRESENT DEPARTMENT OF ELECTIONS FOR NEW CASTLE COUNTY AND CREATING A NEW DEPARTMENT OF ELECTIONS FOR NEW CASTLE COUNTY", WHICH ACT WAS DENOMINATED SENATE BILL NO. 255, AS AMENDED; TO RATIFY THE ACTS OF THE BOARD OF ELECTIONS FOR NEW CASTLE COUNTY APPOINTED PURSUANT TO THE ACT OF MAY 18, 1955, AFORESAID AND TO AMEND CHAPTER 1, TITLE 15 OF THE DELAWARE CODE BY INCREASING THE MEMBERSHIP OF THE DEPARTMENT OF ELECTIONS FOR NEW CASTLE COUNTY AND APPOINTING SEVEN PERSONS TO FILL THE VACANCIES THEREBY CREATED AND PRESENTLY EXISTING AND TO FURTHER AMEND SAID CHAPTER 1, TITLE 15 OF THE DELAWARE CODE BY CHANGING THE ORGANIZATION DATE OF THE DEPARTMENT.

Be it enacted by the General Assembly of the State of Delaware:

Section 1. The Act of May 18, 1955 Entitled "An Act Amending Chapter 1, Title 15 of the Delaware Code by Abolishing the Present Department of Elections for New Castle County and Creating a New Department of Elections for New Castle County" is hereby repealed, and the Department of Elections for New Castle County created by 15 Del. C. § 103, as said section appeared before the enactment of the Act of May 18, 1955, aforesaid, is re-established and restored as if said Act of May 18, 1955, had never been enacted.

Section 2. Any and all Acts performed by the Department of Elections created by the Act of. May 18, 1955, are hereby ratified and affirmed.

Section 3. 15 Del. C. § 103 is amended by striking out after the words "consist of" in the second line of subsection (a) thereof all the remaining provisions of 15 Del. C. § 103 and inserting in lieu thereof the following:

17 members. The members heretofore appointed by the Governor and confirmed by the Senate, and serving unexpired terms, shall continue to be members of said Department until the expiration of their terms of office as follows :

Wayne C. Brewer, until April 1, 1959 James P. Broomall, until April 1, 1959 Harry E. Vincent, until April 1, 1959 Mrs. Hannah Buckley, until July 1, 1959 Robert A. Groves, until April 1, 1959 Ambrose McAlevy, until July 1, 1959 Robert L. Meli, until July 1, 1959

Leon H. Ryan, until April 1, 1959 Edward Slaughter, until August 10, 1959

George I. Sylvester, Jr., until July 1, 1959

There is hereby appointed, in addition to the present members heretofore appointed by the Governor, confirmed by the Senate, and serving unexpired terms as aforesaid, seven additional members, to serve until October 1, 1961, viz :

Fred Heinold Carl J. Scott Leslie Ford Sigmund Schorr

William McClafferty

Martin Devine Joseph Grabowski

(b) Each of the two principal political parties shall at all times be represented by at least seven members of the Department.

(c) Upon the expiration of the term of any member of the Department, the Governor shall appoint a successor for a term of six years from the date of the expiration of the term of his predecessor.

Section 4. 15 Del. C. § 109 is amended by striking the words "fourth Monday in April" as they appear in the first line thereof, and substituting the words "first Monday in November".

NOTE: This bill became a law on December 5, 1955 without the approval of the Governor and in accordance with Section 18, Article 3 of the Constitution of Delaware.